Yürümek kanseri önlüyor

Yürümek kanseri önlüyor
ABD’de yapılan kapsamlı bir araştırma, fiziksel aktivitenin kolon kanseri riskini azalttığını ortaya koydu.Araştırmada 40-65 yaş arası 79 bin 295 kadın 16 yıl boyunca takip edildi.

Washington Ünieversitesi Top Okulu’ndan Dr. Kathleen Y. Wolin, haftada sadece bir saat yürüyüş yapmanın hastalığa karşı koruduğunu bildirdi. Wolin, International Journal of Cancer dergisindeki araştırmasında, ”Bulgularımız gösteriyor ki, düşük yoğunluklu aktiviteler riski azaltmada yeterli olmakla birlikte, daha kuvvetli aktivite riski daha da azaltabilir” diye yazdı.

Araştırmada 40-65 yaş arası 79 bin 295 kadın 16 yıl boyunca takip edildi. Bunların 547’si bu zaman içinde kolon kanserine yakalandı. Araştırmada, haftada 1 ila yaklaşık 2 saat yürüyen kadınların yürümeyenlere oranla kolon kanserine yakalanma riskinin yüzde 31 daha az olduğu tesbit edildi.

Haftada 4 saatten fazla orta derecede veya kuvvetli egzersiz yapan kadınların kansere yakalanma oranının ise haftada bir saatten az süreyle egzersiz yapanlara kıyasla yüzde 44 daha az olduğu belirlendi.

www.ekocozum.com                                                                                                      www.bursavebiz.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !