Udumbara çiçeği

 

Udumbara çiçeği

Avatar filmini izleyenler bilir, mutluluğu yakalayanların üzerine uçarak gelip bir çiçek konuyordu, incecik ve zarif... Bu çiçeğin adı Udumbara çiçeği... İlginç olan bu efsanevi çiçeğin hayal ürünü değil, gerçek olması ve dünyada yeniden görülmeye başlanması...

 

Udumbara çiçeği 3000 yılda bir kez açar, Avatar filminde de m utluluğa erişenlerin üzerine konan bir figür olarak kullanılması hem güzelliğinden hem nadirliğinden. Dünyada şimdiye kadar sadece 15 tane tespit edilen çiçeğin yeniden filiz verdiği belirtildi.

 

Bolu'da yaşayan Fatih Gürer, marketten aldığı elmanın üzerindeki bitkiyi görünce, daha önce gazetelerde okuduğu 3 bin yılda bir açan Udumbara çiçeğini hatırlayarak, elmayı üniversiteye götürdü. Elmanın üzerindeki bitkiyi inceleyen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu söyledi. 

 

Eker, “Bu bitkinin Udumbara çiçeği olduğuna inanıyorum. Fakat bu konuyla ilgili bilimsel bir altyapı yok. Çok nadir rastlanan bir çiçek olduğu söylenmesine rağmen, bugüne kadar üzerinde herhangi bir bilimsel araştırma yapılmamış gibi görünüyor. Bitkinin daha yaygın olduğu ama çok küçük boyutta olduğu için dikkat çekmediğini de düşünüyorum. Şu an bitkiyi bilimsel olarak inceleme altına aldık. İlerleyen günlerde bitkinin ne olduğuyla ilgili daha ayrıntılı bir bulguya ulaşma şansımız daha yüksek” dedi.

 

Bolu’daki bu olaydan önce, Udumbara çiçeği Çin’de görüldü. En eski Hint bölgesinin en eski dili Sanskritçe'deki anlamı “cenntten gelen hayır çiçeği” olan udumbara, Çin'de bir mucize eseri yeniden ortaya çıktı.

 

Şimdiye kadar dünyada sadece 15 tanesi tespit edilen çicek, 50 yaşındaki Miao Wei adlı kadının çamaşır makinesinin altında bulundu. Çinli yetkililer nadir rastlanan çiçeğin, sadece bir milimetre çapında olduğunu belirtti. Wei’nin keşfettiği udumbara çiçeğinin kökleri, bir gün içinde tam 18 farklı çiçek açarak görenleri şaşkına çevirdi.

 

Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen Udumbara çiçeği, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi olanaksız oluyor. Üç bin yılda bir açtığı düşünülen ve gözlerden uzak yetişen udumbara çiçeği, bu nedenle mucizevi bir çiçek olarak efsanelere konu ediliyor.

 

-----------------------------------

“Allah'ın yaratma işini başlangıçta nasıl yapıyor olduğunu, sonra da onu tekrar yapacağını görmediler mi? Şüphesiz bu, Allah'a göre kolaydır.” [Ankebut Suresi, 19.ayet]

 

Allah'ın varlığını ve sonsuz kudretini gözler önüne seren deliller sadece Kuran'da değil, yaşadığımız her ortamda bulunmaktadır. İster dala konan bir kuş, ister bahçede gördüğümüz bir çiçek, isterse de gökyüzündeki bir yıldız olsun, yaşadığımız sürece karşımıza çıkan herşey Rabbimizin manen "okumamız" için bize gönderdiği birer mesaj özelliği taşımaktadır. Bu açıdan baktığımızda tek bir çiçek dahi bir mektuptur. Onu okuyabilene, Yaratıcımızın mesajını getirmiştir

 

 

BURSA VE BİZ

www.bursavebiz.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !